Doğru oto güvenlik koltuğu nasıl seçilir?

Oto koltuğu seçimi

Çocuğum için en uygun oto güvenlik koltuğu hangisi?
Sizin için en uygun oto güvenlik koltuğu, çocuğunuza ve araba(lar)ınıza uyum sağlayan ve aynı zamanda kurulumu ve kullanımı kolay olan oto güvenlik koltuğudur. Bu sayfada oto güvenlik koltuğu seçiminizde size yardımcı olacak öneri ve ipuçlarını bulabilirsiniz.

Size en uygun oto güvenlik koltuğunu nasıl seçeceğinizi bilmiyor musunuz?
Maxi-Cosi Oto Güvenlik Koltuğu Yardımcısı'na göz atın.

Çocuğunuzun boyu ve kilosu yaşından daha önemlidir.

Oto güvenlik koltuklarına ilişkin iki adet yönetmelik bulunmaktadır: i-Size (ya da  UN R129) ve ECE R44/04. i-Size, oto güvenlik koltuklarını sınıflandırırken çocuğun boyunu esas alırken, ECE R44/04 ise oto güvenlik koltuğu gruplandırmasını çocuğun kilosuna göre düzenlemektedir.

i-Size (UN R129) yönetmeliği
i-Size, diğer adıyla UN R129, yeni bir AB standardı olup çocuklar için belirlenmiş olan araç güvenlik seviyesini yükseltmektedir. i-Size birçok açıdan ekstra güvenlik sağlamakta olup, özellikle 15 aylığa kadar olan çocuklarda sürüş yönüne seyahate ilişkin düzenlemeler getirmektedir.

i-Size, çocuk için uygun olan oto güvenlik koltuğunu belirlerken, çocuğun kilosu veya yaşı yerine boyunu esas alır. Bunun nedeni ise, ebeveynlerin genellikle çocuklarının boyunu yaş veya kilolarına nazaran daha iyi bilmeleridir. Ebeveynler çocuğun boyuna bakarak oto güvenlik koltuğuna sığıp sığmadığını ve daha büyük bir koltuğa geçilip geçilmemesi gerektiğini daha iyi tayin edebilirler.

Bu nedenle i-Size oto güvenlik koltukları her zaman belli bir boy grubu gözetilerek tasarlanmaktadır. (örneğin 67 cm'den 105 cm'e kadar)

ECE R44/04 yönetmeliği
ECE R44/04 oto güvenlik koltukları çocuğun kilosuna göre gruplara ayrılmıştır. (özete göz atın).

Bebek  Group 0+   doğumdan 13 kg'a kadar
  12 Aylığa kadar
Çocuk
Group 1 
 9 kg'dan 18 kg'a kadar
  9 aylıktan 3½ yaşına kadar
Büyük Çocuk 
Group 2/3
 15 kg'dan 36 kg'a kadar
  3½ yaşından 12 yaşına kadarGenel Bilgi

Asla çok büyük bir oto güvenlik koltuğu almayın. Kullanımın ilk gününden itibaren oto güvenlik koltuğunun çocuğunuzun boyuna (i-Size) ya da kilosuna (ECE R44/04) uygunluğunu kontrol edin ve çocuğunuza uygun olduğuna emin olun. Size en uygun kategori genellikle oto güvenlik koltuğu altında yer alan turuncu renkteki ECE onay etiketinde belirtilmiştir.Yaş kategorileri de belirtilmekle birlikte, her çocuğun ağırlığı birbirinden farklı olacağından, yaş kategorileri esasen sadece yardımcı bir gösterge olarak görülmelidir. 

Önceden çocuğunuzun tüm kilo aralıklarını kapsayacak şekilde oto güvenlik koltuğu satın almaktansa (örneğin çocuğunuzun doğumundan 3½ yaşına kadar veya daha uzun süreyle aynı oto güvenlik koltuğunu kullanmak), çocuğunuz büyüdükçe kilosuna en uygun ürünü seçmek en güvenli yol olacaktır.

Bir oto güvenliği uzmanına göre“Oto güvenlik koltuğu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken tek şey çocuğunuzun yaşı değildir. Aynı zamanda çocuğunuzun boyunu (i-Size oto güvenlik koltukları için), kilosunu (ECER44/04 oto güvenlik koltukları için), hangi koltuğun aracınıza en güvenli uyum sağlayacağını; bebeğiniz veya çocuğunuzla uzun ya da kısa yolculuklar yapıp yapmadığınızı, oto güvenlik koltuğunu bir araçtan başka bir araca taşıyıp taşımayacağınızı, ve aynı zamanda bir ebeveyn olarak sizin kullanımınıza en uygun tercih olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu nedenle, tercihinizi baza üzerine uyacak oto güvenlik koltuklarından yana kullanmanızı tavsiye ederim. Emniyetli bir şekilde monte edildikten sonra çocuğunuz ihtiyacı olan güvenliğe, siz de gönül rahatlığına kavuşursunuz. Dahası,  kolaylıkla ve tek tıkla takılıp çıkarılabilir oto güvenlik koltuğu yoğun temposu olan anne babalar için mükemmel bir seçimdir."

Bir üst kategorideki oto güvenlik koltuğuna ne zaman geçilmeli?
Maxi-Cosi olarak oto güvenlik koltuğunda bebek kategorisinden (Grup 0+) çocuk kategorisine (Grup 1) geçmeden önce mümkün olduğunca uzun süre beklenmesini tavsiye ediyoruz. Bebekler için en güvenli seyahat türü sürüş yönünün tersine yapılan seyahattir. Böylelikle, olası bir çarpışma sırasında ortaya çıkan enerji koltuğun çerçevesi ve emniyet kemerleri tarafından absorbe edilip dağıtılır.

Bebek (Grup 0+) kategorisinden çocuk (Grup 1) kategorisine geçiş 
Bebeğinizin kulaklarının üst hizası oto güvenlik koltuğunun üst hizasını geçiyorsa bir üst kategorideki koltuğa geçme zamanınız gelmiş demektir. Bu ana kadar oto güvenlik koltuğunu büyüğüyle değiştirmemeye dikkat edin. Bebeğinizin başının oto güvenlik koltuğunun baş koyma yeri tarafından iyice korunduğuna emin olun. Önemli not: Çocuğunuzun bacaklarının koltuğun köşelerinden taşması çocuğunuzun güvenliği için bir sorun teşkil etmemektedir.

Çocuk (Grup 1) kategorisinden büyük çocuk (Grup 2/3) kategorisine geçiş 
Eğer oto güvenlik koltuğunun kafa koruması en yüksek pozisyondayken çocuğunuzun omuzları oto güvenlik koltuğunda bulunan omuz askılarının en geniş kısmının 2 santim üzerine geçmişse, büyük çocuk (Grup 2/3) kategorisine geçmeniz gerekir. Oto güvenlik koltuğunda üst kategoriye geçtiğinizde baş desteğinin en düşük pozisyonda olduğuna emin olun.

Ne zamana kadar oto güvenlik koltuğu kullanılmalı? 
Yasal olarak oto güvenlik kullanma zorunluluğunuz çocuğunuzun boyunun 1.35 ila 1.50 metreye ulaşmasıyla (yaklaşık olarak 12 yaş) sona ermektedir. Aşağıdaki listede ülkelere göre maksimum boy ölçülerini bulabilirsiniz. Oto güvenlik koltuğu kullanmayan çocukların seyahat süresince mutlaka emniyet kemeri takmak zorunda olduğunu unutmayın.

Ülke Oto güvenlik koltuğu kullanma zorunluluğu 
için maksimum boy (metre) 
 Avusturya  1.50
 Belçika  1.35
 Almanya  1.50
 İrlanda  1.50
 Lüksemburg  1.50
 Hollanda  1.35
 İsviçre  1.50 
 İngiltere
 1.35

ISOFIX oto güvenlik koltuğunun kurulumu nasıl yapılmalıdır?
ISOFIX oto güvenlik koltuğunun kurulumu hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Linked products

baby car seat
Bebek oto güvenlik koltuklarımız

Daha fazla

toddler car seat
Çocuk oto güvenlik koltuklarımız

Daha fazla

child car seat
Büyük çocuk oto güvenlik koltuklarımız

Daha fazla

FACEBOOK’ta bize katılın

Related articles

Choosing a child car seat

Getting the perfect fit

Daha fazla